Świat książek przeplata się w moim życiu z muzyką i teatrem. Nie jest to jednak kolejny blog z recenzjami - dzielę się tu moimi kulturalnymi inspiracjami i odkryciami, a także emocjami, które chociaż nieuchwytne, można próbować zamknąć w słowie.
Blog > Komentarze do wpisu

Wyprzedaż snów

Debiutancka powieść Marzeny Rogalskiej "Wyprzedaż snów" wpadła mi w ręce w wakacje. Miała odpowiedni format, by zabierać ją na spacery dookoła jeziora, a i treść wydawała się idealna do czytania w pełnym słońcu :) 

wyprzedażPoczątek był zachęcający - główna bohaterka po latach wraca do Krakowa. Motyw powrotu mocno zużyty, ale mnie osobiście nadal on pociąga i fascynuje. Czytałam więc z zainteresowaniem, bo Kraków kocham, a książka jest napisana z iście epickim rozmachem. Żadne tam pójście na skróty - szczegółowe opisy, dopracowane postaci. 

Ale w pewnym momencie powieść ta zamienia się w bajkę dla mocno wyrośniętych panienek, bo okazuje się, że Agata rozdaje swoim przyjaciołom wyśnione i zapisane przez siebie na karteczkach sny, a te stają się wskazówką do spełnienia marzeń każdego z nich. Sny są oczywiście idealnie dopasowane do konkretnych osób, a marzenia spełniają się w rekordowym tempie (im bliżej końca książki, tym szybciej się urzeczywistniają). Końcówkę czytałam już z czystej przyzwoitości, bo nie lubię odkładać niedoczytanych książek. Im bliżej finału, tym bardziej miałam wrażenie, że Autorce też się zaczęło spieszyć, bo epicki rozmach jakoś stężał, a poszczególne wątki były omawiane i kończone w ekspresowym tempie. 

Ogólnie - nie podobało mi się. A szkoda, bo styl Rogalska ma świetny i gdyby nie "baśniowe" wstawki, miałaby we mnie wierną fankę. Odpowiada mi też jej poczucie humoru i wrażliwość, wypisałam więc sobie z tej książki kilka cytatów. 

I teraz mam dylemat, bo na mojej domowej kupce "Do przeczytania" leży... druga powieść Rogalskiej "Gra w kolory". Cały czas się zastanawiam, czy ją czytać, czy od razu "przekazać dalej", ale coś czuję, że ciekawość zwycięży ;) 

poniedziałek, 11 lutego 2019, blondyn_i_blondyna83

Polecane wpisy