Świat książek przeplata się w moim życiu z muzyką i teatrem. Nie jest to jednak kolejny blog z recenzjami - dzielę się tu moimi kulturalnymi inspiracjami i odkryciami, a także emocjami, które chociaż nieuchwytne, można próbować zamknąć w słowie.

Recenzje

sobota, 16 czerwca 2018

Jestem chora, leżę w łóżku i czytam książki Lucy Dillon. Kiedyś, całkiem przypadkiem trafiłam na jej powieść "Policz do stu", która urzekła mnie stylem, nieprzewidywalnością i... ewidentnym zamiłowaniem autorki do psów :) Teraz wróciłam do jej twórczości, bo potrzebuję relaksu, spokoju i czegoś, co mnie wciągnie. 

Historia Libby i Jansona opisana w "Dobrym uczynku" wciągnęła mnie bardzo. Są w niej zaskakujące zwroty akcji, jest miłość, ale też różnego rodzaju rozterki i do końca nie wiadomo, czy będzie różowo. Mąż Libby to żaden idealny bohater - od samego początku ma sporo za uszami i z każdą stroną ma się ochotę doradzić tej biednej dziewczynie, by po prostu go sobie darowała. Ale Libby to mądra babeczka - robi swoje, podejmuje trudne decyzje i liczy się z uczuciami innych. Nie jest naiwna, nie jest też chyba zakochana, bo jej uczucie to nie motyle w brzuchu, a odpowiedzialność za drugiego człowieka. Kocha i walczy o swoich bliskich. 

dobryiMożna interesująco pisać o małżeńskiej miłości? Można :) I to tak, że czyta się z wypiekami. 

Poza tym książka ta składa się z tajemnic - i to jej kolejny plus. Pojawia się tajemnicza dziewczyna, która traci pamięć, mroczny brat Jansona - Luke i historia hotelu Łabędź, która tylko powierzchownie jest miła i przyjemna. W "Dobrym uczynku" mnóstwo jest niedomówień - wszystkiego dowiadujemy się dopiero na końcu. Czyta się więc wybornie :)

Tłem tej powieści są psy - basset, lord Bob jest opisany jak człowiek. Scena, w której pociesza załamaną Libby, na długo pozostanie w moim sercu. Od pewnego momentu towarzyszy mu waleczna, drobna Fido. A główną ideą hotelu Łabędź jest oczywiście przyjmowanie gości z psami. 

Spora objętość (ponad 400 stron), dużo wzruszeń, ale też poczucia humoru, życiowe dylematy, nieznośna teściowa, niefrasobliwy mąż i mnóstwo zagadek - idealna lektura dla kogoś, kto większość dnia leży w łóżku i chce poczytać coś miłego, ale nie prostackiego. 

Jutro spędzam czas podobnie, biorę się więc za kolejną powieść Lucy Dillon. Mam nadzieję, że będzie równie dobra :)

środa, 09 maja 2018

Wracam Poświatowską, bo dzisiaj przypadają jej 83 urodziny, a już 26 maja w Częstochowie koncert "Puls" zainspirowany jej twórczością. 

poswiatowskaKsiążka Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach została wydana w 2016 roku, ale dopiero teraz miałam okazję spędzić z nią kilka chwil. Zabrałam "Haśkę" na majówkę, na wieś i tam, wśród zieleni, w pełnym słońcu po raz kolejny zgłębiałam jej historię. 

Poezji Haśki i opowieści jej brata, Zbigniewa Mygi, nigdy nie mam dosyć. Dlatego czytało mi się z wielką przyjemnością, bo spora część tej książki to nadmienione w tytule publikacji wspomnienia. Zbigniew Myga ma świetne pióro, ale też poczucie humoru. Zagłębiając się w jego krótkie opowieści dotyczące nie tylko Poświatowskiej, ale całej rodziny, ma się wrażenie wejścia w krąg bardzo sympatycznych osób. Możemy się więc dowiedzieć, jakie słownictwo było używane w domu Haśki, jakie towarzyszyły im zwierzęta, a nawet jakie stosowano kosmetyki i zabiegi upiększające. Interesująca jest też historia rodzinnego domu Poświatowskiej, który w pewnym momencie stał się pracownią innego artysty - Jerzego Kędziory. Zbigniew Myga pokazuje życie swojej siostry "od kuchni", przywołuje rodzinne anegdoty i liczne historie związane z Haliną oraz jej bliskimi. 

Druga część tej publikacji - dla mnie mniej interesująca - to rozmowy z osobami, dla których Halina stała się inspiracją i autorytetem. Rozmowy te przeprowadziła spokrewniona z Poświatowską dziennikarka - Kalina Słomska. Każda z tych osób - a są wśród nich m.in. artyści, aktorzy, poeci - wybrała jeden wiersz Haśki. Pojawia się tu wypowiedź Ewy Lipskiej, Anny Marii Jopek, Muńka Staszczyka i wielu innych, którzy w ten czy inny sposób, mniej lub bardziej metafizycznie spotkali się z Poświatowską. Brakuje rozmowy z moimi ulubieńcami - Januszem Radkiem i Magdą Umer, których interpretacje wierszy Haśki znają wszyscy Polacy.

Całość uzupełniają listy Haliny, liczne fotografie, obrazy, grafiki. Książka jest przepięknie wydana, w twardej oprawie, przeżyła więc moje majówkowe czytanie w ogrodzie i innych okolicznościach przyrody ;) Dla fanów Haśki - lektura obowiązkowa. Dla miłośników poezji - również. Na pewno będę do niej wracać. 

sobota, 04 listopada 2017

Beata Pawlikowska napisała mnóstwo książek, zresztą tworzy je nieustannie i trudno za nią nadążyć ;) Czytam je niechronologicznie, ale systematycznie :) Łapię po prostu to, co akurat jest dostępne w bibliotece. 

Tak trafiłam na kolejną książkę z 2014 roku, która jest fragmentem całego cyklu. Tytuł "Jestem bogiem podświadomości" niespecjalnie do mnie trafiał. Trochę obawiałam się banałów. Ale jak zwykle było bardzo interesująco. 

Ujmujące jest to, że Beata Pawlikowska niczego nie nakazuje i nie zakazuje. Ona jedynie daje wskazówki, jak zmienić swoje życie. Wyjaśnia pewne mechanizmy i opisuje, jak sama borykała się z różnymi problemami. A na końcu podsumowuje, że każdy z nas może sobie egzystować, jak chce i nie robić nic, ale niech potem nie narzeka, że jest mu źle :) Logiczne, prawda?

jbpPawlikowska daje receptę, a kto i czy z niej skorzysta, to już nie jej sprawa. To świetny zabieg, bo czytelnik nie czuje się pouczany i tresowany. Czytanie tej książki to spotkanie z Przyjacielem, który dobrze nam radzi. 

Irytujące w tym poradniku są wtrącenia "O, Jezu". Ogólnie wstawkom około religijnym daleko jest do tradycyjnie pojmowanego chrześcijaństwa. Jeśli ktoś jest mocno wierzący, pewnie z wieloma tezami się nie zgodzi. 

Wszystkim innym serdecznie tę książkę polecam, bo poza życiową mądrością, wskazówkami i żółtymi karteczkami można w niej też znaleźć sporo informacji dotyczących żywienia. Przyznam, że nie spotkałam się jeszcze w literaturze z tak jasnymi i konkretnymi danymi na temat jedzenia. Beata Pawlikowska mówi wprost o tym, w jaki sposób pozyskuje się tanie produkty, co jest dodawane do przetworzonej żywności i w jaki sposób jesteśmy oszukiwani przez producentów i reklamy. Po tej lekturze apetyt na słodycze z hipermarketu znacznie spada, etykiety stają się bardziej zrozumiałe, a świadomość wzrasta. Jest to wiedza wstrząsająca, ale bardzo pożyteczna. I chociaż nadal od czasu do czasu pożeram śledzie z puszki czy prażynki, to wychodzę z założenia, że lepiej wiedzieć ;)

Czyta się szybko, sprzyjają temu rysunki, obrazki, notatki. Jest w tej książce dużo pozytywnej energii i prawdziwej troski o drugiego człowieka. Beata Pawlikowska pisze z serca i to po prostu się czuje. 

jaibeata

Z Beatą Pawlikowską na tegorocznych Targach Książki w Krakowie :)

piątek, 06 października 2017

Na jednej z moich książkowych kupek "do przeczytania" znalazłam ostatnio powieść Anny Bojarskiej "Bóg pali cygara". Byłam akurat po kilku bardzo słabych pozycjach dedykowanych głównie kobietom i zastanawiałam się, czy na pewno chcę znowu czytać coś takiego. Niestety, współczesna polska proza dla kobiet jest bardzo monotematyczna, przewidywalna i tym samym nudna.

Tymczasem Anna Bojarska miło mnie zaskoczyła. W jej książce nic nie jest przewidywalne, bohaterowie długo ukrywają swoją tożsamość (nawet przed sobą nawzajem), są naprawdę wyjątkowi. Sama historia, gdyby ją streścić, jest banalna - ona i on, cudzoziemcy w Paryżu, w tle piękne widoki i krajobrazy, obydwoje poranieni, specyficzni i potrzebujący miłości. 

bogA jednak Anna Bojarska opowiedziała to w taki sposób, że od książki trudno się oderwać. Przede wszystkim dlatego, że - zwłaszcza na początku - trzeba się mocno skupić, by zrozumieć, kto jest kim i o co w tym wszystkim chodzi. Dużo w tej powieści dialogów, akcja jest dynamiczna, nie zdarzają się trudne do przebrnięcia dłużyzny. 

Wielki plus należy się też za erotykę, która (co ważne!) nie dominuje nad fabułą. Ostatnio jak grzyby po deszczu pojawiają się powieści zbudowane na schemacie akcja-seks-akcja-seks-akcja-jeszcze więcej seksu, przy czym seks opisany jest niczym wykopki na polu - w kółko to samo, bez polotu i wyobraźni. U Anny Bojarskiej o seksie czyta się z apetytem, bo jest sensualny i namiętny, pozbawiony rzemieślniczych, siermiężnych opisów kto, komu i gdzie. 

Podobało mi się również zakończenie, takie słodko-gorzkie, momentami bardzo zabawne, ale na pewno nie ckliwe i mdłe. Trudno osiągnąć w literaturze taki efekt. 

Czytałam z wypiekami, z zainteresowaniem i z prawdziwą przyjemnością. Jeśli literatura dla kobiet - to tylko taka. 

22:36, blondyn_i_blondyna83 , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 września 2017

Brnęłam przez tę książkę niczym przez ciemny bór. I to nie dlatego, że jest kiepsko napisana, czy siermiężnie tłumaczona. Jest dobra, ale nasycona takimi treściami, że trudno się ją czyta przed snem. 

kair"Hipokryzja, rozpusta, zdradzone ideały" - czytamy na okładce "Kairu. Historii pewnej kamienicy" Alaa Al Aswany. Ja bym dodała jeszcze wykorzystywane kobiety, podstarzałych erotomanów, zdesperowanych gejów i terroryzm. Jest to mieszanka bardzo przygnębiająca, chociaż zapewne prawdziwa. 

Powieść wpadła mi w ręce niedługo po śmierci Magdy Żuk i uświadomiła mi, że Egipt, który dotychczas kojarzył mi się ze słońcem, wakacjami i luksusem, może być naprawdę niebezpieczny, zwłaszcza dla kogoś, kto nie zna tamtejszych "obyczajów". Z drugiej strony niewyobrażalne wydaje się, że niektórzy żyją tam na co dzień i muszą się po prostu podporządkować - chcą, czy nie chcą.

Oprócz ciekawostek dotyczących współczesnego Egiptu, można w tej książce znaleźć cały wachlarz uczuć i emocji. Miłość, namiętność, zdradę, chęć zemsty, a nawet tragikomiczny konflikt między bratem i siostrą. Bohaterów jest kilku, akcja wartka, ale tak jak pisałam - optymistyczny akcentów w "Kairze" jest niewiele. 

Kto odważny, ten czyta. Mnie raz wystarczyło i na pewno już do tej książki nie wrócę. 

23:32, blondyn_i_blondyna83 , Recenzje
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 11 września 2017

Recenzja ukazała się w czasopiśmie "Guliwer" nr 2/2017:

Niektóre książki dla dzieci czyta się nie tylko z zachwytem i zainteresowaniem, ale też z prawdziwym podziwem. Tak jest w przypadku "Detektywów z klasztornego wzgórza" Zuzanny Orlińskiej, powieści wydanej przez Wydawnictwo Literatura w serii „A to historia!”. Wiele tu faktów i szczegółów, które świadczą o tym, jak dużo pracy i zaangażowania autorka włożyła w ten utwór. 

„Pisząc, korzystałam z mnóstwa książek, dzienników, wspomnień, fotografii, stron internetowych i z ówczesnej prasy. Zdarzało mi się sprawdzać w gazetach z maja 1930 roku prognozę pogody na kolejne dni – tak bardzo zależało mi, żeby wszystko wyglądało jak w rzeczywistości”  – przyznała we wstępie Zuzanna Orlińska. Dlatego powieść ta jest prawdziwą podróżą w czasie. Poza tym nie tylko dostarcza rozrywki na wysokim poziomie, ale jest też nietypową i bardzo przyjemną lekcją historii. 

detektywiJestem więc pełna podziwu, bo "Detektywi…" nie są zwyczajną, miłą i lekką książką dla dzieci. To prawdziwe arcydzieło, które spodoba się każdemu małemu czytelnikowi, a wprawi w zachwyt tych milusińskich, którzy już się w czytaniu „zaprawili” i lubią literaturę z wyższej półki. 

Jest w tej książce wszystko, co podoba się dzieciom – przyjaźń, przygoda, tajemnica. A poza tym pojawiają się wątki typowo kryminalne, takie jak porwanie, uwięzienie i działalność przebiegłych złoczyńców. Sporo w niej zwrotów akcji, bo oto dwoje młodych bohaterów – Bronka i Jerzyk, podejmują się rozwikłania skomplikowanej zagadki. Tylko oni zauważają, jakie zagrożenie wisi nad ich rodzinnym miastem – Czerwińskiem. Niestety, nikt nie bierze pod uwagę ich ostrzeżeń i podejrzeń. Nikt poza samym… Kornelem Makuszyńskim. 

To kolejny zabieg, który sprawia, że powieść ta jest niezwykle wartościowa – pojawiają się w niej autentyczne postacie. „Większość bohaterów tej książki żyła naprawdę, choć w powieści czasami przeżywają wymyślone przygody”  – przyznała autorka i na końcu dodała noty historyczne dla szczególnie zainteresowanych czytelników. Poza krótkimi informacjami biograficznymi są tam zamieszczone również wyjaśnienia, jak na przykład te dotyczące księdza Twardowskiego, który jako chłopiec wybrał się do Kornela Makuszyńskiego i został odprawiony z kwitkiem. Ta historia także została barwnie opisana i wpleciona do fabuły.

Zaprezentowanie tak znanych postaci jak Bolesław Leśmian czy Kazimierz Wierzyński wymaga nie tylko doskonałej znajomości ich losów i przyzwyczajeń, ale też czasów, w których żyli. Na kartach powieści, poza głównymi bohaterami, bardzo często pojawia się też wspomniany Kornel Makuszyński – wyjątkowy przyjaciel dzieci. Pisarz nie został tu w żaden sposób wyidealizowany, wręcz przeciwnie, pokazano jego chwile słabości, a nawet kompleksy. Zapewne Zuzanna Orlińska doskonale się bawiła, wymyślając mu śmiałe i momentami bardzo niebezpieczne przygody. 

Na początku książki zamieszczono mapę Czerwińska, a na końcu – stare zdjęcia. Można dokładnie prześledzić, jakimi trasami przemieszczali się bohaterowie i gdzie toczyła się akcja. Wydanie odpowiada więc temu, jak szczegółowa jest treść.

"Detektywi z klasztornego wzgórza" to jedna z tych książek, która łączy w sobie walory literackie i edukacyjne, jest też doskonałą odpowiedzią na to, czego oczekują młodzi czytelnicy. Jestem przekonana, że żaden z nich nie będzie zawiedziony tą lekturą.

niedziela, 10 września 2017

Mało jest tak sympatycznych rzeczy jak literacka paczka-niespodzianka :) Dostałam taką od wydawnictwa Edycja Świętego Pawła, a w niej - same cudeńka!

Przede wszystkim - codziennik, czyli coś pomiędzy książką a kalendarzem. Stawia się go na biurko i codziennie przerzuca jedną stronę. Codziennik z Edycji Świętego Pawła jest wypełniony złotymi myślami Antoine'a de Saint-Exupery'ego, którego cenię nie tylko za "Małego Księcia", ale też za "Nocny lot". Solidnie wykonany na pewno nie rozsypie się po roku, jest raczej do wieloletniego użytku. Karty są mocne, dobre jakościowo, pięknie ilustrowane i nasycone kolorami. 

Dzięki temu gadżetowi codziennie rano czuję się jak mała dziewczynka i z emocjami podobnymi do tych, które towarzyszyły mi kiedyś przy kalendarzach adwentowych, przerzucam stronę :D Przekłada się je tak łatwo, że mogę to robić sama - mam więc dodatkową frajdę :) Dzisiaj trafiłam na taki cytat:

codziennik

Poza tym w paczce znalazłam też książeczki z cytatami autora "Małego Księcia" na każdą okazję - z życzeniami, dla przyjaciela, z wyrazami miłości, uznania i inne. Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła ma ich w ofercie bardzo dużo - w twardych i miękkich oprawach. Są małe, ładne, niedrogie i wartościowe, idealne na prezent (na przykład zamiast czekolady lub kwiatów). Mogą też być subtelnym dowodem pamięci o kimś bliskim. Urzekły mnie od pierwszego wejrzenia :)

książeczki

książeczki2

twardowskiDo tego wszystkiego dorzucono jeszcze "Pytania codzienne na cały rok" ks. Jana Twardowskiego, czyli specyficzny kalndarz z krótką refleksją na każdy dzień. Książka niezbyt duża (można ją zawsze mieć przy sobie), pięknie wydana, w twardej oprawie, ze starannie dobranymi treściami. Świetna także dla tych, którzy niekoniecznie lubią poezję, ale mają tendencje do dłuższych lub krótszych rozmyślań na temat życia. W środku, pod każdym pytaniem jest trochę miejsca na własne notatki. 

Serdecznie dziękuję Agnieszce z Edycji Świętego Pawła za tak piękny prezent :) Z darów korzystam na co dzień, z dużą przyjemnością! A Czytelników (w ramach przygotowań do zimy) zachęcam do odwiedzin na stronie wydawnictwa, bo można tam znaleźć wiele wartościowych lektur - dla Was i dla Waszych bliskich :)

Kiedyś, dawno temu natknęłam się na książkę Kasi Rosickiej-Jaczyńskiej w Empiku. Miałam ją nawet w ręce, ale wtedy czytali ją wszyscy i moja życiowa przekora wygrała. Nie kupiłam. 

Teraz, po latach "Ołówek" całkiem przypadkiem znalazł się w moim domu. Początek mnie trochę zniechęcił, bo przypomniał mi o czymś, o czym staram się nie myśleć - a mianowicie o tym, jak trudna jest sytuacja osób przewlekle chorych w Polsce. Jak nas się traktuje i co większość z nas czeka w przyszłości - łaska i niełaska obcych ludzi. 

olowekBrrr. 

Ale książka jest napisana w taki sposób, że jak już się zacznie ją czytać, to nie można przestać. Wciąga. Wciąga, ponieważ momentami jest przerażająca, by już za chwilę zachwycić czytelnika światem imprez, sławy i bogactwa. Można się też przy niej pośmiać - do łez rozbawił mnie fragment, w którym Kasia próbowała powiedzieć opiekunce "poducha do góry", a ta, zrozpaczona, rozumiała "wynocha do domu". 

Jest w tej książce wiele życiowej prawdy. Takiej prawdy, o której my, chorzy, zazwyczaj nie mówimy. O upokorzeniach i o tym, że te upokorzenia najczęściej trzeba puścić w niepamięć. O uciążliwej fizjologii, która zaczyna dominować nad umysłem i duszą. O opiekunach, którzy tracą cierpliwość i siły, nie mają wsparcia z zewnątrz i cierpią - czasami równie bardzo jak ich podopieczni. O bezwzględności - systemu opieki zdrowotnej w Polsce i ludzi, czasami najbliższych. O bezradności, która wysysa z człowieka ostatnią kroplę nadziei. 

Kasia pisze o tym wszystkim z perspektywy osoby, która doświadczyła w życiu wielu doczesnych uciech. Z samego wierzchołka społecznej piramidy nagle spadła na sam dół i ze zdziwieniem obserwowała, że to, co dotychczas ją spotykało (wycieczki, pieniądze, mężczyźni, sława) to tylko jedna strona medalu. Druga natomiast, która dotyczy wielu osób, to małe piekiełko wypełnione rutyną choroby i cierpienia. 

Czy ta szczerość była w tej książce potrzebna? Czy trzeba było tak bezlitośnie obnażać swoich bliskich - dzieci, rodziców, partnerów? Myślę, że tak. Bo Kasia się nie użalała, tylko relacjonowała. I pokazała, że niezależnie od statusu społecznego i zebranych doświadczeń, wszystkim się w naszym pięknym kraju choruje mało komfortowo. Można nawet rzec - mało ludzko.

Od początku tej książki wiedziałam, jak się skończy (Kasia zmarła rok po jej wydaniu, w 2012 roku). Ale i tak czytałam ją z niegasnącą ciekawością. Bo to jest po prostu świetnie napisana powieść autobiograficzna. Warto ją mieć w swojej biblioteczce, warto do niej wracać. Kasiu, dzięki!

piątek, 11 sierpnia 2017

Recenzja ukazała się w czasopiśmie "Guliwer" nr 2/2017:

"Tiramisu z truskawkami" to kolejna apetyczna powieść Joanny Jagiełło. Przypomnijmy – pierwsza w tej serii ukazała się "Kawa z kardamonem", a druga część to "Czekolada z chili". Wszystkie świetnie napisane, wzbudziły entuzjazm krytyków i czytelników. Nie dziwne – Joanna Jagiełło ma doskonałe pióro i podejmuje niezwykle ważne, chociaż trudne tematy. 

Trzeba przyznać, że w "Tiramisu z truskawkami" jest ich wyjątkowo dużo. Uzależnienie od narkotyków, samookaleczanie, bulimia, anoreksja, depresja, ciąża u nastolatki, nieuczciwi pracodawcy, hejt – to sporo wątków jak na jedną, niezbyt obszerną powieść. Dlatego atmosfera tej książki wcale nie jest słodka, wręcz przeciwnie – im dalej, tym mroczniej. Dwie pierwsze części serii czytałam z dużą przyjemnością, przy tej natomiast musiałam od czasu do czasu robić sobie przerwę. Okazuje się bowiem, że współczesna młodzież tylko pozornie ma idealne warunki do rozwoju. Tak naprawdę często boryka się z samotnością, jest nieszczęśliwa i narażona na różnego rodzaju pułapki. 

tiramisuJedną z nich są zaburzenia odżywiania. Nastolatki pragną wyglądać pięknie, zaczynają się więc odchudzać. Nie ma nic złego w zdrowym jedzeniu i aktywnym stylu życia, ale na przykładzie jednej z bohaterek – Natalii, możemy zaobserwować, jak niewinne ograniczanie posiłków przeradza się w obsesję i prowadzi do całkowitego wycieńczenia organizmu. Joanna Jagiełło nie tylko opisuje cały proces, ale też podaje kilka informacji, faktów dotyczących bulimii i anoreksji. To one robią na czytelniku największe wrażenie. Bo mało kto zdaje sobie sprawę, że osoba chorująca na bulimię może umrzeć z powodu pęknięcia żołądka. Takie drastyczne obrazy uświadamiają, jak niebezpieczne są tego typu choroby i do czego w ostateczności mogą prowadzić. 

To właśnie jedzeniu (a raczej niejedzeniu) autorka poświęciła najwięcej uwagi. Z jednej strony mamy Natalię, która liczy dosłownie każdą kalorię, z drugiej zaś – Linkę, która potrafi się delektować każdym kęsem. Ich stosunek do jedzenia bezpośrednio przekłada się na stosunek do własnego ciała. Natalia jest wobec niego surowym sędzią, tymczasem Linka coraz lepiej je poznaje, akceptuje i docenia.  

Afirmacja ciała i jego degradacja – bohaterki, chociaż są rówieśniczkami – mają zupełnie różne podejście do tego samego zagadnienia. Tym samym Joanna Jagiełło pokazuje, jak ogromne znaczenie w życiu nastolatek ma fizyczność, wygląd i wszystko, co z nim związane, ile emocji wywołuje szeroko pojęta cielesność. Żyjąc w grupie rówieśniczej nie tylko nie można odstawać – przede wszystkim nie można wyglądać źle, czyli grubo. Nadwaga jest wśród nastolatków mocno piętnowana. Z drugiej jednak strony czas szkoły średniej to bardzo często moment, w którym zaczynamy poznawać swoje ciało, rozumieć je i z nim współpracować. Wiąże się to zazwyczaj z inicjacją seksualną i pierwszymi związkami, w jakie wchodzi młody człowiek. 

I tutaj autorka zdobywa się na wyjątkową szczerość, bo ujawnia, że wiele nastolatek współżyje, ale się do tego nie przyznaje, ponieważ jest to źle odbierane przez dorosłych. Pojawia się pytanie o dojrzałość – kiedy tak naprawdę stajemy się dorośli? Czy wtedy, gdy kończymy osiemnaście lat? A może wówczas, gdy wyprowadzamy się z rodzinnego domu? Czy granicą dorosłości staje się podejmowanie decyzji, także tych o współżyciu? „Za pół roku z okładem będę pełnoletnia. Wreszcie stanę się pełnoprawnym człowiekiem”  – myśli Linka, która z racji wieku nie może pójść sama do ginekologa. Kupuje więc tabletki antykoncepcyjne przez Internet, zażywa je niezgodnie z instrukcją i zachodzi w ciążę. 

Joanna Jagiełło obala więc mit, że młodociane matki to lekkomyślne panienki lekkich obyczajów. Dokładnie opisuje historię Linki, która jest świadoma konsekwencji, jakie niesie ze sobą współżycie. Dziewczyna jest odpowiedzialna, podejmuje liczne próby zdobycia środków antykoncepcyjnych, rozmawia na ten temat z siostrą. Okazuje się jednak, że dopóki nie ma osiemnastu lat, musi sobie „jakoś” radzić. Brak kompetentnego lekarza, odpowiedniej porady, ale też właściwego podejścia doprowadza do tego, że ostatecznie dziewczyna orientuje się, iż spodziewa się dziecka.   

Po raz kolejny więc autorka dowodzi, że dorośli nie są nieomylni, co więcej – że nie chcą i nie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodzieży. Czasami wydają się być pełnoletnimi dziećmi, zagubionymi i wciąż niedojrzałymi, które nie są gotowe na to, by zostać rodzicami. Tak jest w przypadku rodziny Natalii – jej mama ma obniżone poczucie własnej wartości i zapada na depresję, a jej ojciec odchodzi do młodszej kochanki. Obydwoje pozostawiają córkę samej sobie, chociaż teoretycznie cały czas sprawują nad nią opiekę. 

W "Tiramisu z truskawkami" najbardziej bolesna jest samotność. Pomimo tego, że ścieżki bohaterów się przecinają, tak naprawdę każdy z nich radzi sobie na własną rękę. Dopiero na końcu okazuje się, że „nikt nie jest samotną wyspą”, a razem dużo łatwiej borykać się ze wszystkimi lękami, które niesie współczesny świat. 

wtorek, 01 sierpnia 2017

Gruby, wakacyjny kurz osiadł mi na tym blogu, czas więc chyba najwyższy na obiecane dawno temu nadrabianie zaległości :) 

kurs szczęściaZaczniemy od książki :) Na początku roku pisałam, że zaopatrzyłam się w kalendarz Beaty Pawlikowskiej. Bardzo go lubię, używam codziennie, często też zaglądam na facebookowy profil tej autorki. Udało mi się w końcu wypożyczyć jakąś jej książkę (w bibliotece stale są do nich kolejki!). "Kurs szczęścia" zaczęłam czytać na wsi, podczas wielkiej ulewy. Słuchałam deszczu, jadłam śniadanie, czytałam i wsiąkłam. Pół weekendu spędziłam z Beatą. 

Pawlikowska nie poucza, nie nakazuje, nie rządzi. Raczej pochyla się z troską nad każdym swoim czytelnikiem. I to faktycznie działa, bo ma się wrażenie intymnej rozmowy z kimś bliskim. Chce się ją kontynuować, słuchać, wykonywać proponowane ćwiczenia. Autorka jest autentyczna, bo wykazuje się empatią i zrozumieniem wszystkich ludzkich słabości. Poza tym o wielu kwestiach uznanych powszechnie za wstydliwe, mówi wprost. Nie owija w bawełnę. Ale podkreśla też, że zmiany wymagają decyzji, konsekwencji i wewnętrznej siły. Nie obiecuje, że będzie łatwo. 

Książkę wypełniają ćwiczenia, jest sporo miejsca na własne notatki. Znajdziecie w niej również mnóstwo popularnych, żółtych karteczek, które stały się znakiem rozpoznawczym Pawlikowskiej. 

Czy "Kurs szczęścia" działa w praktyce? Nie mam pojęcia. Jak mam wolną chwilę, to śpię, a nie praktykuję ;) Ale wiele z tej książki wyniosłam. I powinien ją przeczytać każdy, kto boryka się z codziennością. Pawlikowska koi, pociesza i daje nadzieję, a także konkretne wskazówki. I wie, o czym mówi, bo sama w życiu wiele przeszła. 

Lubię ją. Będę czytać dalej. Myślę, że warto :) 

Spróbuj po raz pierwszy w życiu 

wziąć odpowiedzialność

za to jak żyjesz

Beata Pawlikowska

 
1 , 2 , 3 , 4
Tagi